top of page

Nenásilná komunikace

18. 5. 2024

Praha

Mgr. Petr Sucháček

Akreditace ČLK v řešení

2 390 Kč

Lesson-pana.png

Anotace kurzu

Nenásilná komunikace ve zdravotnictví

Nehledě na snahu předcházet konfliktním situacím, každý z nás se setkává během svého pracovního dne s řadou situací, které mu nejsou příjemné. Podrážděný pacient čekající na vyšetření, rodinný příslušník požadující informace, které mu nemůžeme poskytnout, nepřátelský kolega či přehnaně kritický nadřízený. Ačkoliv si přejeme řešit situace s klidem, komunikovat konstruktivně a dosáhnout vzájemného porozumění, ne vždy máme pro dosažení takového výsledku potřebné dovednosti.

 

Nenásilná komunikace (Nonviolent communication, NVC) je metoda - či možná spíše umění - komunikace směřující k vytváření porozumění mezi lidmi a k hledání řešení, která fungují pro všechny. Postupy nenásilné komunikace vyvinul Marshall D. Rosenberg a rozvinuli jej mnozí další trenéři. Podstata nenásilné komunikace spočívá v předpokladu, že všichni sdílíme univerzální lidské potřeby. Lišíme se však mezi sebou způsoby, kterými se snažíme dosáhnout jejich naplnění. Neporozumění, jaké potřeby se skrývají za jednáním druhých lidí či za jednáním nás samotných, mohou být živnou půdou celé řady nepochopení a potenciálních konfliktů.

 

Cílem vzdělávacího kurzu Nenásilná komunikace ve zdravotnictví je poskytnou účastníkům vhled do základních principů nenásilné komunikace. Zdravotníci si osvojí dovednosti, které mohou využít ke konstruktivnímu řešení konfliktních situací, budování vzájemného porozumění a posilování vztahů se svými pacienty i kolegy. Mnohé techniky, které si účastníci osvojí, lze aplikovat též v široké škále každodenních situací mimo profesní prostředí.

 

Vzdělávací kurz je určen všem zdravotnickým profesím. 

 

Co účastí na vzdělávacím kurzu získáte?

  1. Osvojíte si dovednosti pro konstruktivní řešení konfliktních situací a budování vzájemného pochopení.

  2. Naučíte se lépe porozumět potřebám svým i druhých lidí.

  3. Získáte možnost nově nabyté dovednosti trénovat v bezpečném prostředí a prostřednictvím simulovaných situacích je ihned prakticky aplikujete.

  4. Seznámíte se s podobně naladěnými zdravotníky, budete mít příležitost sdílet své zkušenosti a prostřednictvím vedených diskuzí se vzájemně obohatit a inspirovat.

O lektorovi

Mgr. Petr Sucháček

Když jsem studoval pedagogiku, zajímalo mě, jak to ve školách zařídit, aby se tam všem dobře žilo a zároveň byly naplňovány stanovené cíle. V rámci tohoto hledání jsem v roce 2012 potkal nenásilnou komunikaci, nechal se jí nadchnout, ovlivňovat a setrvávám v tom do dneška. Přestože je vzdělávání pro mě stále srdeční téma, svůj záběr jsem rozšířil. 
A tak dnes hledám společně s lidmi ve všech kontextech – rodina, škola, byznys, nezisk, veřejná správa – jak to zařídit, aby se měli dobře a zároveň dosahovali svých cílů.

 

Je to pro mne velká výzva a ještě větší zábava snažit se hledat kreativní a netradiční cesty za těmito ideály. Jsem ohromně vděčný, že díky lidem v NVC Brno na to nejsem sám a mám s kým sdílet jak radosti, tak starosti své lektorské a facilitační praxe. 
O naše zkušenosti s (nenásilnou) komunikací se od roku 2019 dělíme s Petrem Holíkem také ve formě Nenásilného podcastu.

 

Absolvoval jsem tyto výcviky u certifikovaných trenérů Nenásilné komunikace (certifikace CNVC):

  • Esence Nenásilné komunikace – s Robertem Kržišznikem a Marjetou Novak (16h)

  • Důvěra v rodině a ve třídě – s Louise Romain (16h)

  • Nenásilná komunikace pro soucitné školy a třídy – semináře pro pedagogy, s Jaredem Finkelsteinem (32h)

  • Komunikace v konfliktních situacích s Ondrášem Přibylou, v délce 50 hodin na univerzitě a 100 hodin mimo univerzitu

 

K začátku roku 2023 jsem samostatně nebo v tandemu odvedl přes 250 dní workshopů Nenásilné komunikace. Absolvoval jsem také akreditovaný výcvik „Integrativní kouč“ v rozsahu 203 hodin, MŠMT č. j.: MSMT-7327/2018-1/128.

 

Rád se pohybuju v prostředí formálního i neformálního vzdělávání a taky rád spolupracuju s lidmi, kteří vedou další lidi.

 

„Poslouchej s plnou pozorností, mluv s jasným záměrem.“

petr sucháček foto.jpg

Datum a místo konání

18. 5. 2024 od 9:00 do 16:30

Klimentská 1443/50, Praha 1

Workshopová místnost se nachází v blízkosti stanice metra C - Florenc (2 minuty jízdy od Hlavního nádraží), případně v blízkosti tramvajových zastávek Florenc, Bílá Labuť či Těšnov.

Registrace

Registrace na kurz

Kliknutím na tlačítko níže budete přesměrováni na registrační formulář na tento kurz. Vaše účast bude potvrzena ihned po uhrazení účastnického poplatku na základě vystavené faktury.

Účastnický poplatek zahrnuje také občerstvení během kurzu (oběd formou drobného cateringu, coffee break, voda, káva, čaj...)

Akreditace ČLK je aktuálně v řešení. Věříme, že proces akreditace bude brzy dokončen, nejsme schopni však v tuto chvíli akreditaci garantovat 😞 Děkujeme za pochopení.

Forms-pana.png

Účastnický poplatek 2 390 Kč

bottom of page